Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır

Günlük yaptığımız alışveriş gibi ödemelerimizin en büyük güvencesi olarak cüzdanlarımızda taşıdığımız kredi kartları, sağlanan limitler doğrultusunda ve kişisel olarak bilinçsizce aşırı harcama yapmamız durumunda yanlarında borçları da getirebilirler. Günümüzde birçok insan yanlarında nakit para taşısalar dahi kredi kartları ile ödeme gerçekleştirmektedir. Bu sebeple süregelen kredi kartı borçları ödenmezse bankalar kendilerini güvence altına almak adına bu kredi kartlarına bloke uygulayabilirler. Bu durumda olan çoğu kişinin aklında kredi kartı blokesi nasıl açılır, sorusu bulunur.

Kredi Kartı Hangi Şartlarda Bloke Edilir?

Kredi kartı blokesi nasıl açılır, sorusunun cevabına geçmeden önce hangi şartlarda kredi kartınıza bloke uygulanacağına bir göz atalım. Kredi kartları müşterilere her ay olacak şekilde taksitli olarak ödeme yapma imkânı sunar. Buna karşın müşteri ödemelerini düzenli olarak ya da hiç yapmazsa bankalar buna önlem olarak kişinin kredi kartını tamamen kullanıma kapatabilir veyahut belirli bir süre boyunca geçerli olan bir kredi kartı blokesi uygulayabilir. Bu durum sonunda kişi kredi kartından para çekemez ve bloke süresi boyunca kredi kartını herhangi bir alışverişte kullanamaz. Bazı bankalar müşterilerinin borçlarını 30 iş günü geciktirmesi ile birlikte bloke işlemi uygularken bazı bankalar bu süreyi 90 güne kadar uzatabilirler.

Ayrıca kişi kendi isteği doğrultusunda da kredi kartına bloke işlemi uygulatabilir. Bunun en büyük sebebi kart çalınması, şifrelerinin ele geçirilmesi ya da kredi kartının kaybolması gibi durumlardır. Müşteri kartını çalıntı ya da kaybolma gerekçesi ile bloke ettirdiyse banka kredi kartını 24 saat sonra geçersiz hale getirir ve müşteri için yeni bir kredi kartı basımını gerçekleştirir ve ücretsiz bir şekilde müşteriye ulaştırır.

Kredi Kartı Blokesi Ne Şekilde Kaldırılır?

Kredi kartı blokesi nasıl açılır sorusunun cevabı kişinin kredi kartında bulunan aylık ekstre borcunun aylık ekstre tutarını ödemesi şeklinde özetlenebilir. Bu işlemin gerçekleşmesi sonucunda banka kredi kartınıza uygulanmış olan blokeyi kaldırır ve kartınız en geç 24 saat süre içerisinde alışveriş ve para çekme işlemlerinde kullanımınız için açılır. Ayrıca bu işlem sonrası sicilinizin zarar görmesi ve kredi puanınızın düşüşe geçmesi riski de büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*