Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı günümüzde birçok insanın kullandığı bir banka ürünüdür. Bankalar genellikle kredi verirken uyguladıkları katı kuralları kredi kartı verirken uygulamalar. Kredi kartı almak kredi almaktan daha kolaydır. Özellikle bankalarda maaş hesabı olanlara başka hiçbir kriter gözetilmeksizin kredi kartı verilebilmektedir. Kredi kartlarının kullanımın çoğalması bizlere alışverişlerde vade imkanı sağlamasındandır. Alışverişleri aylık taksitlere bölmesi kişilere ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Fakat taksitlerde gecikme ya da kredi kartı borcu ödememe durumları olursa karşımıza bazı problemler çıkıyor.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmesi Oranları

Kredi kartı borcu ödenmezse de kişiye borcunun asgarisinin ödenmesi imkanı sunulur. Bu tutar asgari tutardır. Asgari tutar kredi kartı limitine göre değişir. Asgari tutar oranları şu şekildedir:

-0 TL-15.000 TL : %30

-15.000 TL – 20.000 TL : %35

-20.000 TL ve üzeri : %40

. Örneğin 10.000 TL kredi kartı olan bir kişinin asgari ödeme tutarı 3.000 TL olur. Asgari tutar ödenmesi kalan borca alışveriş faizi uygulanmasına, borcunuzun katlanmasını sebep olur. Aynı zamanda asgari tutarı geç ödemeniz durumunda da borcunuz gecikme faizi uygulanır. 3 dönem bu şekilde geç ödenen asgari tutar kredi kartınızın nakit çekimlere kapatılmasına yol açar. Her geç ödenen dönem kredi sicilinizi ve kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar asgari ücreti ödenmezseniz borcunuzun tamamına gecikme faizi uygulanır. Aynı zaman da bu durum kredi notunuzu da olumsuz yönde etkiler. Hesap kesim tarihinden itibaren 3 dönem yani 90 gün ödenmeyen borcunuz size bildirilir. Borcu bu sürede kredi kartı borcunuzu  ödememeniz durumunda idari takip başlatılır. Kartınız da kullanıma kapatılır. İdari takip bankanın İdari takip departmanı tarafından yürütülür. 7 gün içerisindekredi kartı Terimi kaldır: Asgari Tutar Ödenmesi Yeterli mi Asgari Tutar Ödborcunuzu kapatmanızı talep eder. Kapatılmaması durumunda dosyanızı banka tarafından avukata verilmek üzere incelemeye alınır. Bu süre zarfında borçluya farklı ödeme planları sunulur. Ödenmeyen borca faiz uygulanmaya devam edilir. Bankanın sunduğu ödeme planlarına uyulmaması durumunda banka yasal takip ve icra takibi başlatır. Yasal takibe girmiş olan borcunuza farklı masraflarda eklenir. Bunlar, dosya masrafı, dava masrafı ve avukat masrafsızdır. Bununla birlikte borcunuz daha çok katlanmış olacaktır. Bu aşamada avukat ile iletişim halinde olarak uygun ödeme yöntemleriyle anlaşmanızda fayda vardır. Ulaşılamaz ise ödenmeyen borç için bankalarda bulunan maaşının bir kısmına haciz getirilir.

Yasal süreçte olan dosyanızı an dolayı bankaların Kara Liste olarak adlandırdıkları listeye alınırsınız. Daha sonraki zamanlarda bankalarda yapacağınız her işlemi etkileyecektir bu durum. Hatta halihazırda başka bankalarda ödemesi gecikmiş ya da gecikmemek olan ödemelerinizde de sıkıntılar çıkabilir. Bankalar yasal takibe düşen dosyanızı görebilmektedir bu da diğer bankalarında tedbir amaçlı yasal takip başlatmalarına sebep olabilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*