Kredi Kartı Borcuna Hapis Var mı?

Günümüzde en çok kullanılan banka ürünlerinden biri kredi kartıdır. Öyle ki bugün aylık kazancı bile olmayan öğrencilere bankalar kredi kartı verebilmektedir. Kredi kartı banka için de, bu ürünü kullanan tüketiciler içinde karlı bir araç olduğundan kullanımı çok fazladır. Peki bu çok kullanılan banka ürünün geri ödemesinin yapılamaması durumunda neler olmaktadır.? Aslında kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz durumunda iletilecek sistem birçok adımdan oluşmaktadır. Bu aşamaların sonucunda hapis cezası var mı bunu inceleyelim.

Kredi Kartı Taksidi 3 Defa Ödenmediği Taktirde Ne Olur?

Tüm ay boyunca yaptığınız alışverişinizin ay sonunda gelen ekstresinde bir toplam ödeme tutarı bir de tüketicilere kolaylık açısından asgari ödeme tutarı bulunmaktadır. O ayın borcunun asgarisini ödemeniz durumunda kalan borcunuz bir daha ki aya devredecek ve borcunuza alışveriş faizi işletilecektir. Her ikisini de ödememeniz durumunda toplam borca gecikme faizi işletilecektir. Bu süreçte bankadan uyarı gelecektir. Toplamda hesap kesim tarihinizden itibaren 3 ay yani 90 gün borcun ödenmemesi durumunda dosyanız icra takibine hatta hacze kadar gidebilir. Dosyanız avukata aktarılacak için hem borcunuza faiz işlemeye devam ederken aynı zamanda masraflar ve avukat ücreti de eklenecektir. Bu aşamalar sizin borcunuzu katlayacaktır. Daha önce ödeyemediğiniz borcunuzu katlanmış haliyle hiç ödenemez olacaktır. Yine de avukatla iletişim halinde olmanız karınıza olacaktır. Anlaşmalı kolay ödeme seçenekleriyle borcunuz dan kurtulmanın mümkün olacaktır. Peki bu aşamada da borcu ödeyememeniz bunun sonucu hapse gider mi?

Kredi Kartı Borcu İcra Takibinde de Ödenmezse Ne Olur?

Bankaya olan kredi kartı borcunuz banka tarafından avukata verilir. İcra takibine giren borcunuza faizlerle birlikte İcra masrafları da eklenir. Borcunuz katlanmış olur. Bu aşamada da ödeyemediğiniz borcunuz nasıl tahsil edilir? Borcunuz için bankalarda olan hesaplarınız bloke konabilir, bunun dışında aylık gelirinizin bir kısmını kapsamak şartıyla borcunuzun tamamı tahsil edilene kadar kesintiler yapılabilir. Bankada bir hesabınız ve aylık geliriniz yok ise üstünüzde olan mallarınıza ihtiyaten tedbir konur. Peki bu aşamada da borç ödenmezse hapis cezası gelir mi? Kredi kartı borcunuz için hapis cezası yoktur. Anayasanın 38. maddesinde ‘Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz. ‘ bildirisi bulunmaktadır. Bu maddeye istinaden kredi kartı borcunuzdan dolayı hapis cezası almazsınız. Fakat yasal süreçte olan borcunuz için avukatların sunduğu ödeme seçenekleri için ödeyeceğiniz dair sözleşme imzaladığınızda bu durum hapis sonucu doğurabilir.

Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtuluruz?

Yasal takipte olan kredi kartı borcunuz daha önceki dönemlerde ödeme güçlüğü çektiği için bu sürece girmiş ise bu süreçte ödemeniz daha da zorlaşacaktır. Çünkü bu süreç borcunuza faiz ve masraflar eklenmesine sebep olmuştur. Bu süreçte avukatla irtibatta olmalısınız, size sunulan kolay ödeme yöntemleriyle borcunuzdan kurtulma şansı bulabilirsiniz.

Not : Kimse sizi o an ödeyemediğiniz  yasal takibe düşmüş kredi kartı borcunuz için hapise attıramaz içinizi ferah tutunuz. Ama kredi kartı borcunuzu da bir an önce ödeyerek feraha kavuşmanızı dileriz. Ama taahhüt verirseniz ödemez taahhütü ihlal ederseniz hapis cezası vardır.

Ayrıca Kredi kartınızı 3 ay boyunca ödeyemezseniz banka tahsilat birimi sizi arar ve 48 ay’a kadar kredi kartınızı küçük bir faiz ile yapılandırır ve taksitlendirir. En güzel kredi kartı borcundan kurtulma yolu budur.

 

 

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*