Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartı güvenliği

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartı artık her çalışan insan için vazgeçilmez bir ödeme aracıdır. Pek çok özelliği sayesinde günümüzün vazgeçilmez araçlarından olan kredi kartı nakit imkanı da sunarak bizlerin nakit ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olmaktadır. Ancak kredi kartları tamamen dijital cihazlar olduğu için oldukça risk teşkil etmektedir. Yani kredi kartı güvenliği doğru sağlanamaz ise dolandırılmaz işten dahi değildir. Bu nedenle dikkat edilecek birkaç nokta ile kredi kartının güvenliği sağlanabilir. işte bunlardan güvenlik uygulamalarından yalnızca bazılar.

ATM’de Kartınızı Kullanırken Dikkat

Dolandırıcılar için ATM’ler mükemmel noktalardır. Kart haznesine sokulan bir dijital okuyucu ya da ATM’nin herhangi bir noktasına takılan kamera ile kart numaralarını ele geçiren dolandırıcılar yüklü miktarlarda vurgun yapabiliyorlar. Bu nedenle Kredi kartı güvenliği için öncelikle ATM’lerde kart şifresi tuşlanırken dikkatli davranılmalı ve kimsenin sizi izlemediğinden emin olmalısınız. Ayrıca kart haznesinde bir oynaklık ya da çıkıntı sezerseniz kartı asla takmamalı hemen bankaya haber vermelisiniz. Bunun yanı sıra pos cihazlarında yapacağınız alışverişlerde de şifre tuşlarken bir hayli dikkatli davranılması gerekir. çalışan ve etrafta bulunan kişiler tarafından izleniyorsanız işlemi yapmaktan kaçının ya da uyarın.

ATM’de Kalan Kartlar Kapattırılmalıdır

Kredi kartı borcu öderken, kart gözlemi yaparken ya da nakit avans çekerken ATM karta el koyabilir. Bu tarz durumlarda bazı müşteriler şubeye giderek ya da haber vermeyi erteleyerek durumu göz ardı eder. Ancak bu oldukça riskli bir problemdir. Kredi kartı güvenliği için ATM’lerde kalan banka ya da kredi kartları muhakkak anında kapattırılmalıdır. Telefon şubesinden ya da internet bankacılığından kartı anında kapatmak mümkündür.

İnternetten Kart Kullanırken Dikkat

Çoğu kredi kartı kullanıcıları internet bankacılığından sitenin güvenliğini kontrol etmeden alışveriş yaparlar. Ancak çoğu alışveriş sitesinde bulunan zararlı yazılımlar nedeni ile kredi kartı bilgileri kopyalanabilir. Bu tarz bir durum yaşamamak adına kartınızı internete kullanırken iki kez düşünmenizde fayda vardır. hatta mümkünse sanal kart oluşturulmalı ve bu sanal kart ile alışveriş gerçekleştirilmelidir. ayrıca sitenin güvenli olup olmadığı kontrol edilmeli unu yaparken de 3 D securty uygulamasını kullanıp kullanmadığına bakılmalıdır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*