Kredi Kartı Ücretleri Yasal Mı?

Kredi Kartı Ücretleri Yasal Mı

Yıl için de hakem heyetlerine kredi kartı aidatı için başvuru yapan kişi sayısı yüzbinleri geçiyor. Herkes kartından alınan kart aidatını geri almak için yola çıkıyor. Ancak bu kişilerden bazıları kart aidatını geri alırken bazıları da alamıyor. Dolayısıyla insanların aklına bazıları bu masraflarını geri alırken kendileri neden alamadığında takılabiliyor. Aslında bu durum tamamen bankaların kartı kullanıcısına verirken ya da sözleşme yaparken kart aidatını yönelik yaptığı anlaşma. Yani kişiler kredi kartı başvurusu yaparken imzaladığı belgede bu kart aidatını kabul etmiş ise ücreti geri alamıyor. Ancak böyle bir ibare bulunmuyor olmasına rağmen banka kart aidatı almış ise tutar hakem heyeti tarafından geri alınıyor.

Hakem Heyetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Hakem heyetleri kaymakamlıklara bulunan mercilerdir. Dolayısıyla kendisinden ücret alınan kişiler bu noktalara başvuru sağlamalıdır. Elbette bunun için önce yapılması gereken farklı bir işlem daha bulunuyor. Kişi hangi bankanın kartını kullanıyor ise öncelikle o bankaya başvuru yaparak kendisinden alınan masrafların dökümünü istemelidir. Banka bunları kişiye posta ya da mail olarak gönderir. Ardından kişi bu masraf belgeleri ile birlikte hakem heyeti noktasına giderek kendisine verilen formu ve şikayetini doldurur. Daha sonra geriye kişinin hakem heyetinden gelecek cevabı beklemesi kalır. Bu karar genellikle 3 ile 6 ay süre ile gelir. Daha küçük şehirlerde yoğunluğa bağlı sonuç da daha erken alınabilir.

Sonuç Nasıl Bankaya Ulaşır?

Hakem heyeti söz konusu banka ile kendisi irtibat kurar. Ayrıca müşterinin müracatı kabul görmüş ise kendisine de yazılı bir açıklama yapılır. Eğer banka kendisine yönlendirilen bu şikayeti kabul eder ise verilen sürede aldığı masrafı kişiye geri iade etmelidir. Kabul etmesi için sözleşmede yazmayan bir masrafı almış olması gerekmektedir. Ancak banka sözleşmede yazılı olan ve müşterinin de kabul etmiş olduğu aidatı geri iade etmez. Bu noktada da banka müşteriye karşı geri bir dava açabilir ve konuyu reddettiğini beyan edebilir. Bu noktada ne hakem heyetinin ne de müşterinin yapacağı farklı bir işlem söz konusu değildir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*