Kredi Kartına Yüklenen Puanlar

Kredi Kartına Yüklenen Puanlar

Bankalar genellikle bir program ortaklığı ile anlaşır ve kredi kartlarına bu program ortaklığının özelliklerini veriri. Örneğin taksitli işlem yapabilmek ya da puan kazanabilmek program ortaklıklarının biz özelliğidir. Türkiye’de ise en sık kullanılan program ortaklıkları World, Bonus ve Axess’tir. Kredi kartı kullanıcıları bu kredi kartlarından hemen her noktada taksitli işlem yapabilir ve puan kazanabilir. Elbette puan kazanımı olması için alışveriş yapılan noktanın da kart ile aynı program ortaklığına sahip olması şarttır. Ancak kredi kartına yüklenen puanlar belli bir süre sonunda geri alınır. Müşteriler bir hafta gördükleri puanı diğer hafta kartlarında göremeyebilirler. Tabi bunun tek sorumlusu banka değildir.

Kampanya Kapsamında Yüklenen Puanlar

Bankalar zaman zaman kampanyalar düzenlerler. Müşterilerini kredi kartı kullanmaya yönlendirmek isteyen bankalar, belirtilen tarihlerde, belirtilen tutarlarda ya da belirtilen yerlerde alışveriş yapılır ise karta puan yükler. Bu kampanya kapsamında kazanılan bir puandır. Genellikle kırtasiye, akaryakıt, giyim ya da kozmetik alanında yapılan bu kampanyalara müşteriler farkında olmadan dahi dahil olabilirler. Tabi bu tarz bir surum söz konusu olduğunda da puan yüklemesi o müşterilere de gerçekleşir. Ancak kredi kartına yüklenen puanlar 15 – 30 gün içinde ya da kampanyada belirtilen tarihler arasında kullanılmaz ise geri alınır. Bu tamamen kampanya puanlarının bir özelliği olmakla birlikte müşterinin kaybedilen puanlarını geri alma şansı yoktur.

Alışveriş Puanları

Kredi kartlarınızın gözlemini yaparken çok küçük ve kuruş bazında puanlar ile karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu puanlar aylarda kartta bekler. Aslında bu puanlar kartınız ile ortak program ortaklığını kullanan bir noktadan yaptığınız alışverişe istinaden yüklenmiştir. Yani kredi kartına yüklenen puanlar alışveriş puanı ise geri alınmaz. Bu puanları yükseltmek isterseniz aynı program ortaklığına sahip işyerlerinden alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle beyaz eşya ve mobilya gibi yüklü tutarlarda yapacağınız alışverişlerde bu kıstasa dikkat ederseniz puan kazanımınız çok daha fazla olacaktır. Bu puanların kullanım süresi bulunmaz ve banka tarafından geri alınmaz. Yani kişi kartını iptal ettirene kadar istediği bir vakitte puanını kullanabilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*