Kredi Kartını Yapılandırmak İsteyenlerin Dikkatine

Kredi Kartını Yapılandırmak

Kredi kartları amacına uygun kullanılmadığında kullanıcısını ciddi borç yüküne sokabilir. Bu da hem. ödeme zorluğu yaratır hem de kredi notunu düşürür. Üstelik ödenmeyen borçlar her geçen gün faize iftara ve biraz daha buyur. Bankalara kredi kartı yapılandırması amacı ile başvuru yapan binlerce kişi taksitlendirme umudu ile harekete geçiyor. Ancak bankalar kredi kartı yapılandırması son çare olarak uyguluyor. Yani hali hazırda kredi kartı taksitlerini ödeyen kişiler için bankalar çok olumlu yanıtlar veremiyor. Dolayısıyla kredi kartını yapılandırmak isteyen kişileri bazı kıstaslar bekliyor. Öncelikle bankalara bu taleplerini ileten kişilerin gerçekten ödeme güçlüğü içinde olduğu saptanmalıdır. Bunun için de bankalar bir on araştırma sağlarlar.

Öncelikle Talep İletilmelidir

Kredi kartını yapılandırmak isteyen kişiler öncelikle bu taleplerini bankalara iletmelidir. Kişiler bunu yapmak için tellerin bankacılığından ya da şubelerden yardım alabilirler. Müşterinin bu talebi bankalar tarafından alındıktan sonra kısa bir süre inceleme başlatılır. Banka kişinin kredi kartı borcunu ve ödeme düzenini gözden geçirir. Eğer kişi kredi kartını düzenli olarak ödüyor ise bu başvuru kabul edilmeyecektir. Ancak kişinin kredi kartı borcu aylardır ödenmiyor ve KKB puanı düşmüş ise bankalar tarafından kredi kartı yapılandırması sağlanır. Kredi kartını yapılandırmak isteyen kişiler talepleri kabul edildikten sonra bankalar ile görüşerek kredi kartını taksitlendirir. Genellikle bu taksit sayıları 24 ayı geçmemektedir.

Kredi Kartını Yapılandıranlara Kötü Haber

Bankalar kredi kartı yapılandırması için müşterilerine destek verebilirler. Ancak kredi kartını yapılandırmak isteyenlerin bilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Kredi kartları yapılandırıldıktan sonra bloke edilir ve kullanılamaz. Yani kredi kartını yapılandıran kişiler artık borçlarını ödeseler dahi bu limitlerini kullanamazlar. Ayrıca kredi kartının tüm borcu ödense dahi açılmayabilir. Kişi bu noktada kredi kartının tüm borcunu ödedikten sonra tekrar açılması için bankasına talep iletmelidir. Banka eğer bu talebi değerlendirdikten sonra onay verir ise kart kullanıma açılır. Ancak onay verilmez ise kart kullanıma açılmayacaktır. Bu noktada kart sahipleri ilerleyen zamanlarda tekrar kartının açılması için talep iletebilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*