Kredi Kartını Yapılandırmak

Kredi Kartını Yapılandırmak

Kredi kartı irade doğrultusunda kullanıldığı vakit oldukça büyük avantaj sağlayan bir bankacılık ürünüdür. Örneğin taksitlendirme yapabilme özelliği yüklü miktarda eşya ya da harcamalarda nakit paranın cepte kalmasını sağlar. Ayrıca nakit para çekme özelliği de açık nakit ihtiyaçlarını karşılamada büyük avantajdır. Ancak iradesiz kullanılan kredi kartları zaman içinde ciddi borç yükü oluşturur ki bu da kullanıcıyı zor duruma sokar. Ödenmeyen kredi kartı borçları da faizler ile birikerek müşteriyi borç hayatına sürükler. Hal böyle olunca kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler borç yapılandırma sürecine başvurur. Kredi kartını yapılandırmak öncelikle bankaların her zaman sağladığı bir uygulama değildir.

3 Dönem Ödenmeyen Borçlar

Bankalar yapılandırma konusunda oldukça titiz davranıyor. Çünkü müşterilerin kredi kartlarını yüklü miktarlarda harcayıp sonra da taksitlendirme yapmasını alışkanlık haline getirmesi istenmiyor. Bu noktada da bankaların bazı kriterleri oluşuyor. Öncelikle 3 dönem ve üzerinde gecikmesi olan müşterilere öncelik veriliyor. Yani kredi kartını yapılandırmak her gecikmesi olan müşteri için sağlanan bir uygulama değildir. Eğer 3 dönem ve üzerinde gecikmesi olan var ise bankaya yapılandırma talebi ile başvuru sağlayabilir. Ayrıca bankalar bazı müşterileri için de yapılandırma yolunu açabilir. Ancak bu  durum tamamen banka inisiyatifinde olan bir durumdur.

Kredi Kartı Yapılandırması Dezavantaj Mıdır?

Kredi kartını yapılandırmak basta avantaj gibi görünse de aslında tavsiye edilen bir uygulama değildir. Çünkü kredi kartını yapılandıran kişilerin kredi notlarında düşüş yaşanır. Hatta kredi kartını yapılandıran kişilerin sonraki aşamalarda bu durumu gözlemlenebilir ve bankalar yeni bir kredili ürün kullandırımında çekimser davranabilir. Eğer bir kişi ciddi anlamda kredi kartı borcunu ödeyemiyor ise o zaman yapılandırma sürecine başvuru yapmalıdır. Ayrıca kredi kartı yapılandırıldıktan sonra kullanılamaz. Yapılandırma süreci sona erdikten sonra müşteri yeniden kredi kartını kullanmak ister ise bankaya başvuru yapmalıdır. Tıpkı yeni bir kredi kartı başvurusu gibi değerlendirilen bu talep eğer banka kanalında uygun bulunurlar kredi kartı kullanıma yeniden açılır. Bu noktada açılmayan kredi kartları için kişiler belli bir süre sonunda yeniden başvuru sağlayabilir. Bazen bankalar yapılandırma sürecinin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra kartları kullanıma açmayı uygun görürler.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*