Kredi Kullanırken Neden Sigorta Yapılır?

Kredi Kullanırken Neden Sigorta Yapılır

Konut, ihtiyaç, araç ya da pratik kredi kullanımlarında banka tarafından sigorta poliçesi düzenlenir. Pratik kredilerde bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle diğer kedi ürünlerinde sigorta poliçesi zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle ev kredilerinde her yıl yenilenen bu poliçeler müşteriyi rahatsız etmekte ve çoğu zaman da zora sokar. Çoğu zaman da müşteriler kredi kullanırken  neden sigorta yapılır? Sorusunu dile getiriyor. İşte o soruların yanıtı.

Hayat Sigortası Zorunlu

Kredi kullanan kişiler ani bir kaza sonucu olur ya da sürekli sakatlık tasarlar ise bankaların alacaklarını takımlarına rücu etme sanları yoktur ya da çok düşüktür. Bu tarz durumlarda banka alacaklarını güvence altına almak için hayat sigortası düzenler. Bu sigorta kapsamında da bu tarz istenmeyen durumlar yaşanır ise bankalar alacaklarını sigorta şirketinden tahsil eder. Bazı müşteriler bu sigorta masrafını bankanın karşılaması gerektiğini düşünse de BDDK tarafından müşteriye ödeme hakkı saklıdır. Ancak pratik kredilerin tutarları ve vadeleri düşük olduğu için bankalar çoğu zaman sigorta düzenlemezler. Kredi kullanırken neden sigorta yapılır? Sorusunun en can alıcı noktası budur. Ancak bunun dışında bankalar tarafından düzenlenen sigorta poliçeleri de vardır ki bu poliçelerin düzenlenmesi zorunlu değildir.

Ferdi Kaza Poliçesi

Kredi kullanan müşterilerin çoğu ürünlerine baktığında çoğu zaman ferdi kaza poliçesi ile karşılaşırlar. Bu poliçenin mantığı aslında müşteriyi korumaktır. Yanı ferdi kaza poliçesi müşteri ani bir kaza sonucu sürekli sakatlanır ise bu sigortadan tazminat alır. Aynı zamanda bu kaza sonucu kişi ölür ise yakınları bu sigorta polimerinden tazminat alabilirler. Ancak bu sigorta poliçesinin yapılması zorunlu değildir. Yani müşteri bu poliçenin iptalini ve masrafın iadesini bankadan talep edebilir.

Konut Eşya Poliçesi

Genellikle konut kredisi çekenlerin rastlandığı sigorta ürünüdür. Kredi kullanırken neden sigorta yapılır? Sorusu bu üründe çok sık rastlanır. Bu ürün de teminatlar kapsamında alınan evdeki eşyaları sigortalayan bir üründür. Aslında deprem, sel, su baskını ya da yangın gibi teminatları olan bu ürün oldukça faydalı olsa da zorunlu değildir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*