Findeks Kredi Notu Nedir Nasıl Sorgulama Yapılır

Çeşitli konularda  örneğin , acil nakit, konut, araba , sağlık gibi ,  bankalardan kredi çekmek isteyen birinin aklına gelebilecek soruların başında kredi notu gelmektedir.  Kişiler kredi notlarının  ne olduğunu , kredi taleplerini nasıl etkileyebileceğini merak etmektedirler.  Çünkü az bilgilenmiş olsalar bile kredi notunun düşük olmasının istedikleri miktarda kredi almalarını etkileyeceğini bilmektedirler.  Bankalar kredi verecekleri kişilerin bazı kriterlere uygun olmasını beklemektedirler. Aslında kredi alabilmek için pek çok faktörün bir arada olması gerekmektedir . İsteyen istediği miktarda krediyi çekememekte, bu durumda da kredi notu oldukça önem kazanmaktadır.

Findeks Kredi Notu Ne Demektir ?

Kredi notu aslında kişilerin , işletmelerin, kurumların  bankalarla olan ilişkilerinin  geçmişidir  diyebiliriz.  Kredi notunun belirlenmesi için sizin kredi geçmişinizle ilgili detaylı bir rapor hazırlanır. Bu raporda ,  güncel borçlarınızla birlikte ,bankanın daha önceki tarihlerde size sunduğu hizmetlere karşılık ki bu hizmetler taşıt , araç, konut , tüketici gibi isimlerle adlandırılan çeşitli krediler olabilir;  kredi kartları olabilir;  tüm borçlarınızı ödeme düzeniniz, kredi kartlarınız için ya da diğer ödemeleriniz için varsa yasal takipleriniz,  fatura ödemelerinizle birlikte tüm ödeme geçmişiniz , hepsi detaylı bir biçimde yer alır.  Kredi notunu oluşturan bu verileri Kredi Kayıt Bürosu ve Bankalar birliği kayıt altına almaktadır. Siz bir bankadan  kredi için talepte bulunduğunuzda bankalar sizin kredi notunuzu detaylı ödeme geçmişinizi öğrenirler ve notunuz onların kararında etkili olur. Kredi notu 1 ile 1900 arasıdır.

  • 0-699 En riskli
  • 700-1099 Orta riskli
  • 1100-1499 Az riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

1700-1900 arası kredi notu olanlar çok kolay bir biçimde kredilerini alabilirler. 0-699 kredi notu olan birinin kredi alması zordur çünkü burada tam bir belirsizlik durumu vardır ve bankalar  belirsiz bir duruma kredi vermek istemezler. Ortada yer alan gruplar da maaş miktarı , sigortalılık süresi , ek gelirler gibi diğer faktörlerle beraber incelenir. Kredi notunuz düşük veya yüksek olabilir fakat bankaların alt sınır kriterleri farklı olduğundan , bir banka için yeterli olmayan kredi notunuz diğer banka için yeterli olabilir.  Bankalar gelir durumunuza ,  sigortalılık sürenize , almak istediğiniz tutara da dikkat etmektedirler.

Findeks Kredi notu nasıl öğrenilir ?

Aslında unutulmaması gereken en önemli konu , kredi notunuz yüksek dahi olsa banka size kredi vermeyebilir çünkü bankanın inisiyatifi  ve kriterleri  burada ilk sıradadır. Eğer bu kriterlere uymuyorsanız bankadan kredi alamazsınız. Kredi notunun günümüzde tüm bankacılık işlemlerini nasıl etkilediğini artık hepimiz biliyoruz.  Kredi notunu öğrenmek isteyen biri TC kimlik numarasıyla tüm bankalardan sorgulatma işlemini yapabilir.  Bankada hesabınız olmasa dahi başvurunuz sonucunda kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.  Ama her defasında  kredi puanı sorgulatmak , kredi notunuzu düşüreceği için , kredi alacağınız bankaları araştırıp, hangisi size uygunsa karar verip, ondan sonra başvurunuzu yapmak daha mantıklı olacaktır.  Kredi almayacaksınız puanınızı sorgulatmayın ki boşu boşuna kredi notunuz düşmesin. Bunu haricinde TC ile kredi sorguluyoruz diyen sitelere de itibar etmeyin.  Dediğimiz gibi bu işlemi Findex gibi siteler ve yetkili bankalar belli bir ücret karşılığında yapmaktadırlar. Cep telefonlarından da  sorgulama işlemlerini Turkcell ve buna benzer bazı büyük GSM operatörlerinden yapabilirsiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*