Kredi Notumu Nasıl Artırabilirim?

Kredi Notumu Nasıl Artırabilirim?

Kredi notu Kredi Kayıt Kurumu’nun bankalar için tuttuğu bir ön bilgi seceresidir . Yanı bankalar ile çalışan herkesin burada ödeme bilgileri kayıt altına alınır ve ödeme düzeni konusunda bankalara o kişi ile ilgili bilgi verir. Bankalar kendi sistemlerinden bu kurumun tuttuğu müşteri bilgilerine ulaşabilir. Hatta müşterilerin müşteri limitleri de yine bu kurum sisteminden görünebilir. Yani bankalar kredisi var olan bir müşteriye yeniden kredi verecekse buradaki bilgilerden yararlanır. Bu durum kredi notu konusunda banka müşterilerini zor duruma sokabiliyor. Bu sistemde kredi notu düşük görünen kişilere bankalar kredili ürün vermek istemiyor. Bu noktada da kredi notumu nasıl artırabilirim? Sorusu akıllara geliyor. Çünkü kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bu durum karşısında zaman zaman zora düşebilir. Bazı bankalar risk almayı seviyor olsa da genel anlamda kırmızı kalem skalasında bulunan kişilere kredili ürün vermek istemezler.

Sürekli Başvuru Yapma Alışkanlığından Vazgeçilmelidir

Bazı kişiler bankaların pes edip bir ürün vereceğini düşünerek sürekli olarak başvuru yaparlar. Zaman zaman da kredili ürünlerin limitlerini düşürerek başvurularının kabul olacağını düşünürler. Ancak bankalar kredi notu kaynaklı ret cevabı veriyor ise kredili ürünün limiti önem taşımaz. Ayrıca kabul girmeyen ve üst üste yapılan başvurular kredi notunun daha da düşmesine neden olacaktır. Eğer başvuru yapma alışkanlığınızı bitiremiyorsunuz en azından başvurularınız arasında birkaç ay olmalıdır. Kredi notumu nasıl artırabilirim? Sorusunun ilk cevabı sürekli başvuru yapmamak olacaktır. Kişinin biraz daha sabırlı davranması ve daha küçük ürünlere başvuru yapması bu noktada önemlidir.

Maaş Anlaşmalı Bankaya Yönelmeli

Maaş anlaşmalı olunan bankalar her zaman diğer bankalara göre daha fazla inisiyatif alabilirler. Bu noktada maaşın yattığı bankaya yönelmek en doğru karar olacaktır. Özellikle maaş anlaşmalı bankalardan alınabilecek kredili mevduat hesapları kredi notunu artırmak için mükemmel bir araçtır. Kredili mevduat hesabının limiti önemli değildir. Maaş anlaşmalı olunan banka bu talep ile gelen müşterisini çoğunlukla çok riskli görmedikçe geri çevirmez. Kredi notumu nasıl artırabilirim? Sorusunun da ikinci cevabı maaş anlaşmalı olunan bankaya başvuru yapmaktır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*