Kredi Notuna Göre Faiz Oranı Uygulaması

Findeks kredi notu tüketicilerin banka ile olan bütün ilişkisinin yansıdığı bir sistemdir. Türkiye de hizmet vermekte olan 9 banka tarafından bu sistem oluşturulmuştur. Kurulan KKB yarından yürütülen bir hizmettir. KKB, kredi kayıt bürosunun kısa kısaltması olarak geçen bir kurumdur diyebiliriz. Bu sistem bankalar tarafından oluşturulmuştur. Böylelikle tüketicilere banka hizmetleri verilmek yada vermemek için gerekli bilgi tek elde toplanmış oldu. Bu nota bütün bankalar ulaşabilmektedir ve müşterileriyle olan ilişkisini bu nota göre düzenlemektedir. Bankalardan kullandığınız kredi kartı veya kredi gibi bütün ürünler notunuzu  kullandığınız banka ürünleri ile alakalı olumlu ya da olumsuz bütün verileriniz kredi notunu negatif ya da pozitif yönde etkileyecektir. Bankalar için bu not sizin bir ön izlemeniz olacağı için kredi notunuza fazlaca dikkat etmeniz gerekirse 5 yıl içerisinde banka ile bir alışverişi olmayanların kredi notu sıfır kabul edilmektedir.

Bankacılık Ürünleri İçin Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu daha önceki bankacılık işlemlerine bakılarak değerlendirildiği için yeni başvuruda bulunacağını bankacılık hizmet alım kararını da etkileyecektir. Şimdi kredi notu kademelerinde ve etkilerini inceleyelim.

En riskli grup: Notu 1 ile 699 arasında olan kişiler

Orta riskli grup : Notu 700 ile 1099 arasında olan kişiler

Az riskli grup : Notu 1100 ile 1499 arasında olan kişiler

İyi grup : Notu 1500 ile 1699 arasında olan kişiler

Çok iyi grup : Notu 1699 ile 1900 arasında olan kişilerdir.

Puan kademeleri bu şekilde iken kredi veya kredi kartı almak için ilk başvuruda ret cevabı alacak olan grup 1 ile 1099 arasında olan en riskli ve orta riskli gruptur. Az riskli grubu ilk onayı ret almasa da banka tarafından daha sonra aylık gelir durumu, sigortalılık durumu gibi faktörler incelenerek karar verilecektir. İyi ve çok iyi grubu için bankacılık ürünlerini kullanmak bir problem teşkil etmemektedir.

Kredi Notu Gruplarının Faiz Oranları

Bankalar kredi verecekleri tüketicilerinin ilk önce kredi notunu baz almaktadır.  Bu not kullandırılacak olan  ürünün kullandırılır kullandırılmaması yanında nasıl kullanılacağını da etkilemektedir. Örneğin bir kredi kullanırken kredi notunuz kullanacağınız kredinin faizini etkilemektedir. Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerinin notunun düşük olmasına karşı faiz oranının yüksek tutmaktadırlar. Bundaki amaç kredinin geri dönüşünün riskinin  Şimdi notlara göre faiz oranlarını inceleyelim.

1850 ve üstü için %1,09

1800 ile 1849 için %1,19

1750 ile 1799 için %1,29

1700 ile 1749 için %1,39

1600 ile 1699 için %1,49

Düşen Findeks Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Düşen kredi notunuz bankalarda olan işlemlerinizi etkileyecektir. Notunuzu yükseltmek için bankalara olan bütün borçlarınızı kapatmalısınız. Daha sonra küçük tutarlardan kredi yada kredi kartı kullanarak en 3 ay düzenli bir şekilde ödeme yapmalısınız.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*