Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Sık sık elma hesap, ek hesap, eksi hesap gibi terimler duymak mümkündür. Genellikle bankalar ile çalışan ve maaşını bankalardan alan kişiler bu tabirlere hakimdir. Aslında hesapta para kalmaması durumunda kullanılan bir ek limit tüm bu terimlerin ismidir. BDDK tarafından açılımı ve doğru kullanımı kredili mevduat hesabı olsa da bankalar bu ürüne kendilerine özel isim verebiliyorlar. Örneğin A bankasında bu ürünün adı elma hesapken, B bankasında eksi hesap olabiliyor. Adı ne olursa olsun pek çok maaş müşterisi bu hesaplar sayesinde acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Ancak bu hesaplar ile karşılaşanlar genellikle Kredili mevduat hesabı nedir? Sorusunu sorabiliyor.

Bir Çeşit Acil Nakit Kaynağı

İnsanlar acil nakit ihtiyaçlarında kredi çekmek için bankalara başvuru yapıyor. Bu ihtiyaç ne kadar küçük olursa olsun farklı bir kaynak bulamayan kişiler ihtiyaç kredilerine sarılıyor. Bankalar da bu durumun önüne geçmek ve müşterilerine daha kolay yoldan yanıt verebilmek adına çeşitli ürünler çıkarabiliyor. Kredili mevduat hesabı da bu ürünlerden bir tanesi. Yani banka kişinin hesabına tanımladığı bu ek limit ile müşterisinin nakit ihtiyacını karşılamasına yardımcı oluyor. Bu limit vadesiz hesaba 5.000 TL ile kişinin gelirine göre 50.000 TL arası tanımlanıyor. Kişi hesabında para kalmadığı noktada bu ek limitten kullanım sağlayabiliyor.

Kredili Mevduat Hesabı Ödemeleri

Kredili mevduat hesabı ödemeleri genellikle hesaba para girişi olduğunda yapılır ve kendini tamamlar. Ancak bu hesapların kredi kartları ya da krediler gibi 1 aylık bir ödeme dönemi bulunmaz. Yani ek limit kullanıldığında ayın 8’i ise bir sonraki ayın 8’i değil ilk iş gününde ödenir. Aynı şekilde ek limit ayın 30’unda kullanıldı ise takip eden ayın ilk iş günü bu hesap ödeme bekler. Ekside kalan limit kadar bankanın belirlediği faiz onarı üzerinden faiz yansıtılır. Ayrıca bazı bankalar ilk iş günü yerine ayın 15’in de ödeme bekler. Genel olarak ilk iş günü yapılması beklenen ödemeler bu tarihe kadar bekletilmek zorunda değildir. Ayrıca ödeme yapıldıktan bir gün sonra hesap tekrar kullanılabilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*