Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Konut edinmek amacıyla kredi kullanılan ve kredisi biten evin ipoteğini kaldırma süreci, ipoteğin fekki ya da feshi gibi adlarla anılmaktadır. İpotek bu şekilde kaldırılarak, ev tekrar satılabilir ya da tekrar ipotek gösterilebilir hale gelir. Bu nedenle kredi kullananlar, kredinin bitiminin hemen sonrasında ipoteğin kaldırılmasını isterler. Bankadan “borcu bitmiştir” yazısı alındıktan sonra tapuya gidilerek ipotek şerhinin kaldırılması bir dilekçe ile istenir. Bu minvaldeki yazıya ipotek fek yazısı adı da verilir. Bankalar bu yazı için de ekstra ücret talep etmektedirler. Bunu sözleşmelerinde belirtiler. Bu tutar her bankanın kendi belirlediği bir ücrettir. Örneğin bir bankanın ipotek fek yazısının bedeli 250 TL olarak belirlenmiştir.

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma Nasıl Olur?

Bir dilekçe ekinde bankanın noterden onaylı ipotek fek yazısı ile taşınmazın bağlı olduğu tapu müdürlüğüne gidilerek kredisi biten evin ipoteğini kaldırma süreci başlatılır. Dijital ortamda yapılan incelemeler sonucu borcun olmadığı tapu görevlileri tarafından anlaşıldıktan sonra ipotek kaldırılır. Genelde bu işlemler bir iş gününü geçmemektedir. Ancak tapu müdürlüğünün yoğunluğuna göre bu süre bir iki gün daha uzayabilir. İpoteğin tamamen kaldırılması, gerçek manada ev sahibi olunduğu anlamına gelmektedir. Kişi artık ev üzerinde hem hukuki hem de fiili bakımdan tasarruf hakkını eline geçirmiş demektir. Bu durumda kişi isterse evini satabilir, isterse tekrar ipotek göstererek kredi kullanabilir.

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma İşlemi

İpotek işlemi ile bir miktar alacak, bir süreliğine ve belli dereceler halinde tesis edilen bir hukuki işlemdir. Bununla birlikte kredisi biten evin ipoteğini kaldırma sürecinde tapu dairelerine verilecek dilekçede bu hususların açık bir biçimde ifade edilmesi gerekmektedir. İpotek sonrasında tapunun kimin adına düzenleneceği de kimlik bilgileri de ibraz edilmek üzere bu dilekçede belirtilmelidir. Bu bir gerçek kişi olabildiği gibi, tüzel kişiler lehine de bir işlem yapılması söz konusu olabilir. Bu durumda tüzel kişinin unvanı dilekçede açıkça belirtilmelidir. Kimi bankalar kredi ve ipotek sözleşmesine ipotek fek yazısının ödemesini müşterinin kendisi yapacaktır anlamında hükümler ilave etmektedir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*