Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim

Kredi çekmek, krediye başvurma günümüzde birtakım sorunları beraberinde getirdiği için her ne kadar tavsiye edilmiyor olsa da kredi çekmek için birden çok neden ortaya çıkmaktadır. İnsan yaşantısında paranın ne zaman lazım olacağı önceden kestirilmediği için insan aklına kredi çekmek ile ilgili birçok soru gelmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim? Sorusudur.

İnsan yaşamı boyunca birçok ihtiyaçlarına yönelik olarak para harcamak zorundadır. Bunun yanı sıra ihtiyacı olmamasına rağmen kullanım amacı ile de birtakım şeylere para harcayabilir. Örneğin; bir ev, bir araba almak istediğinizde yüksek miktarda paralara ihtiyaç duyarsınız. Ancak kıyıda köşede bir birikmişiniz yoksa ise ve aldığınız maaş uzun süre birikim yapmanızı gerektiriyorsa, kredi çekmek daha mantıklı olabilmektedir. Ancak kredi çekmek sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Kredi çekmek isteyen bir kişinin bankalar tarafından bazı özellikleri dikkate alınır. Bankalar, kredi verirken öncelikli olarak vermiş olduğu krediyi sorunsuz bir şekilde geri alıp alamayacağı durumuna bakmaktadır. Bu noktada ilk dikkat edilen şey, bankalar ile olan önceki münasebetlerinizdir. Yani kredi notunuzdur. Kredi notu o kadar önemlidir ki, aylık net bir gelirinizin olmasına rağmen kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi çekebilmek oldukça zorlaşmaktadır. Bu yüzden maaşın kaç katına kadar kredi çekilir sorusunun cevabına geçmeden önce kredi notunuzu yüksek tutmanız gerektiğini hatırlatalım.

Maaşa Göre Ne Kadar Kredi Çekilir?

Kredi alırken, verilen kredi sizlerin aylık maaş geliriniz ile doğru orantılı olacağını belirtelim. Bu noktada maaşınız veya geliriniz ne kadar yüksek ise çekebileceğini kredi miktarı da aynı doğrultuda artacaktır. Bu neden maaşımın kaç katı kadar kredi çekebilirim diye soran kişiler için, verilecek kredi miktarının maaşınız ile doğru orantılı olacağını söylemeliyiz.

Maaşa göre kredi miktarı ne kadar olur sorusunun net bir cevabı olmasa da yapacağımız hesaplamalar, size bu konuda bir fikir verebilir.

Maaşın Kaç Katı Kredi Alınabilinir?

Bankalar maaşa orantılı olarak verdikleri kredilerde bazı ölçütlere dayanarak kredi vermektedirler.

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerin aylık gelirinin %40 ile %70 arasında taksitlere ayırabileceğini ön görerek kredi vermektedir. Maaşının %70’ini aşacak şekilde bir kredi geri ödeme taksitlerinde kişilerin sorun yaşayacağını ön gören bankalar, bu doğrultuda kredi miktarlarını belirlemektedirler. Bunun haricinde ekstra bir geliriniz daha var ise (kira, tarla vs.) verilecek kredi miktarında bu gelirde göz önünde bulundurularak bir artış yaşanması muhtemeldir.

Maaşıma Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alabilirim?

İhtiyaç kredileri, yaşam şartlarında paraya sıkışmış olan kişiler için nefes aldıracak bir kredi türüdür. Bu noktada maaşınız ne kadar yüksek ise o kadar ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredilerinde vade ortalamaları ülkemizde yaklaşık 36 aydır. Bu sadece ihtiyaç kredisi için göz önünde bulundurduğumuz bir örnek olup taşıt veya konut kredilerinde bu vade seçenekleri farklılık gösterebilmektedir.

Maaşıma göre en fazla ne kadar kredi çekebilirim diyen bir kişiye örnekler ile durumu açıklayacak olursak; Maaşınızın en fazla %70’i kadar bir kredi alabileceğinizi göz önünde bulundurarak ve ihtiyaç kredisinde 36 ay vade seçeneğini de ekleyerek; 36*70/100 denklemi ile aşağı yukarı alabileceğiniz en yüksek kredi tutarını hesaplayabilirsiniz. Ancak dosya masrafları ve faizlerin işin içine girmesi ile elinize geçecek olarak para biraz daha düşük olacaktır.

İhtiyaç kredileri haricinde konut ve taşıt kredisinde de hemen hemen aynı mantıkla alabileceğiniz kredi tutarını tahmin edebilirsiniz. Bankadan bankaya şartların değişebileceğini göz önünde bulundurarak, en doğru ve en net bilgileri bankalar ile görüşerek alabileceğinizi de belirtelim

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*