Mahkumlara Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir şekilde ceza evinde yatıp tahliye olan eski mahkumlara kredi veren bankalar mevcuttur. İş kurarak hayatını sürdürmek isteyen bu bireylerin finansman ihtiyacı için krediye ihtiyaç duyması doğaldır. Bu kişinin sabit bir geliri olabilir. Eğer sabit bir geliri yoksa kefil göstermek ya da ipotek tesisi ile ihtiyacı olan krediyi çıkartabilir. Kimi mahkumlar cezaevlerinde bir meslek edinebilecekleri meşguliyetler yaşayabilirler. Bunu da dışarı çıktıktan sonra profesyonel bir şekilde devam ettirmek isteyebilirler. El becerilerinin yanı sıra yaşına uygun işlerde deneyim kazanması onlar için bir artıdır. Bu şekilde kendisi iş kurmak ve hayatını idame ettirmek isteyebilir. Bu durumdakilere faizsiz kredi ya da iş yeri kredisi verilebiliyor.

Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve SRAP

Mesleki eğitim kurslarını tamamlayan eski mahkumlar eğitimin bir gereği olarak bir işe yerleştirilmektedir. İş kurma desteği alarak kendi işinin patronu olma gibi bir niyetin de olması doğaldır. Hem sosyal hayata entegrasyon hem de ticari bakımdan eski hükümlülerin bu niyetine uygun kredi almaları imkan dahilindedir. Bu kimselerin eski hükümlü sıfatı ile iş bulamamaları söz konusu olabildiğinden kendi işlerini kurmak istemeleri ve eski mahkumlara kredi veren bankalar aramaları doğaldır. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ile anlaşmalı olarak bu durumdakilere kredi imkanı bulunmaktadır. Bu kredi Sosyal Risk Azaltma Projesinin (SRAP) ürünüdür. Maddi durumun iyi olmaması kredideki en önemli husustur.

Mahkumlara Kredi Veren Bankalar ve SRAP Şartları

Maddi durumun bozukluğunun yanı sıra yüksek model aracı olmayan, maddi bakımdan yetersiz gelir sahibi olan, kendisine ait bir evden başka gayrimenkulü olan, SGK’lı bir işte çalışmayan, tarım ve hayvancılıktan doğan BAĞKUR kaydının bulunmaması en mühim husustur.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*