Mevduat Faizini En Çok Veren Bankalar 2018

Mevduat Faizini En Çok Veren Bankalar 2018

Bankaların uyguladıkları mevduat faizi oranları mevduat miktarına ve vadeye göre farklılık gösterebilmektedir. Son birkaç ayda Merkez Bankası’nın uyguladığı faiz artışlarından sonra bankaların mevduat faizi oranlarında da artış görülmüştür. Piyasadaki gelişmelerle orantılı olarak faiz oranları da değişkenlik gösterebilmektedir. Yazıda bahsedilen oranlar bankaların resmi sitelerinden temin edilen en güncel bilgilerdir. Çeşitli faktörlere göre bu oranlar değişkenlik gösterebilir.

Vade ile faiz oranı arasındaki ilişki

Öncelikle belirtilmelidir ki vade arttıkça faiz oranı azalmaktadır. Vade ile faiz oranı arasında ters orantılı bir ilişki söz konusudur. Belli miktardaki bir birikimden kısa sürede yüksek kazanç elde etmek isteyen bir yatırımcı 2018 Temmuz ayındaki en güncel bilgilere göre %19 faiz oranı ile ING Bank’ı tercih edebilir.

5000 TL birikimim var kısa sürede kazanç elde etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Örnek olarak, “5000 ₺ birikimim var kısa sürede kazanç elde etmek istiyorum” diyen bir yatırımcı için bazı bankaların en güncel faiz oranları ile birlikte bir karşılaştırma yapalım.

Mevduat tutarı: 5000 ₺ , Mevduat Süresi: 5 ay olarak kabul edersek bu yatırımcının faiz oranlarına göre tercih edebileceği bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • ING Bank %19 faiz oranı ile 343,03 ₺ getiri sağlamakta,
  • Türk Ekonomi Bankası %18 faiz oranı ile 314,38 ₺,
  • Deniz Bank %17,30 faiz oranı ile 302,16 ₺,
  • Finansbank(Enpara.com) %17,25 faiz oranı ile 301,28 ₺,
  • Vakıfbank %16,10 faiz oranı ile 281,20 ₺,
  • Halkbank %14,75 faiz oranı ile 257,62 ₺ getiri sağlamaktadır. Halkbank’ ı takip eden diğer bankalar ise faiz oranına göre şu şekilde sıralanmaktadır: Akbank, HSBC, İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Fibabanka vb.

En güncel bilgilere göre en yüksek mevduat faizini veren banka görüldüğü gibi ING Bank’ tır. ING Bank’ın Turuncu Ekstra’lı e-Turuncu Hesabı ile %19 faiz fırsatından yararlanılabilir.

Turuncu Ekstra hesabı ile e-Turuncu TL hesabınızın faiz oranını %2 artırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e-Turuncu Hesap açılışınız haricinde Turuncu Ekstra programına dahil olmak.

Turuncu Ekstra programına katılarak ING Banka kartınızla yaptığınız alışverişler veya vadesiz hesabınızdan gerçekleştirdiğiniz fatura ödemeleri toplam 750 TL olduğunda bir sonraki ay hesaplarınızda %2 ek faiz kazanmış oluyorsunuz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*