Öğrenci Kredi Kartları

Öğrenci Kredi Kartları

Üniversiteyi kazanmış olan öğrenciler okul hayatına başladıklarında ilk olarak bankaların aktif satış ekibi ile karşılaşırlar. Bankalar aktif satış ekipleri aracılığı ile üniversite öğrencilerine limiti 1000 tl’yi geçmeyen kredi kartları veriyor. öğrenci kartı olarak geçen bu kartlardan kredi kartı alınmıyor ya da çok düşük oranlarda alınıyor. Ayrıca çoğu banka bu kartların yalnızca alışveriş özelliğini kullandırıyor. Yani bu kartlardan nakit avans çekmek pek mümkün değil. Ancak öğrencinin eğitim sürecinde çalıştığı bir işi var ise bu durumda kart limitinin artmasına bağlı nakit çekim de açılabiliyor.

Öğrenci Kredi Kartları Yasal Mıdır?

Öğrenci kredi kartları pek çok aile tarafından kullanılması uygun olmayan kartlardır. Çünkü bu kartlar nedeni ile çocuklarının borç batağına sürükleneceklerini düşürürler. İradesiz kullanımlarda aslında bu söylemde doğruluk payı da bulunur. çünkü öğrenciler sürekli olarak ödeme yaptıkları bu kartları yine kullanmayı alışkanlık haline getirmekteler. Son zamanlarda gündeme sık sık gelen öğrenci kredi kartları yasal mıdır? Sorusuna bankalar kanalından bir yanıt daha geldi. BDDK kapsamında değerlendirilen konuda bu uygulamanın yasal olduğu görüldü. Ancak öğrencilere verilecek kredi kartlarının belli bir limiti aşmaması gerektiği de aynıca bu kapsamda belirtilmiştir.

Öğrenciye Avantaj Sağlar Mı?

Öğrenci kredi kartları eğer kararında kullanılır ise aslında sonraki zamanlarda fayda oluşturur. Günümüzde kredi notu oluşmadığı için bankaların kredili ürünlerinden yararlanamayan binlerce insan var. kredi notu kredili ürün kullanıldığı vakit oluşur. Dolayısıyla kredi notunun oluşmasında önemli bir rol oynayan öğrenci kredi kartları düzenli ödeme yapılacak kadar kullanılmalıdır.

Habersiz Gelen Kredi Kartları

Okullarda stant kuran aktif satış ekipleri öğrencilere form doldurtarak kredi kartı yönlendirir. Bu noktada öğrencilere ‘istemezseniz gelmez’ şeklinde beyanda bulunabilirler. Ancak bu formu doldurduğunuz an itibari ile öğrenci kredi kartına başvurunuz alınır. Yani siz gelmeyecek bir kredi kartı düşlerken birkaç hafta sonra yeni kartınız ile tanışırsınız. Hatta bu kartların pek çoğu öğrenciler ikametlerinde bulunmadığı için kaybolabilir. Eğer böyle bir form dolduruldu ise ilgili banka aranmalı ve kart onaylanmadan iptal ettirilmelidir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*