Özel Sağlık Sigortası Dolandırıcılığı

Özel Sağlık Sigortası Dolandırıcılığı

Bankacılık ürünlerine yapılan nitelikli dolandırıcılık işlemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Siber saldırıların yanında telefon dolandırıcılığı da milyonlarca banka müşterisinin canını yakmış durumda. Müşteriler bankalar tarafından defalarca uyarılıyor olsalar dahi zaman zaman bu tuzaklara düşebiliyorlar. Özellikle dolandırıcılar bankaların telefon numaralarını kopyalayarak kişilere banka araması süsü verebiliyor. Bu aramalarda ise genellikle kart numaraları istenebiliyor ki kart numarasını paylaşmak en riskli adımlardan biri oluyor. Kart numaralarını ele geçiren dolandırıcılar kişilerin hesaplarındaki ve kredi kartlarındaki limitleri boşaltıyor. Ancak bu kredi kartı dolandırıcılığı işlemlerine bir yenisi daha eklendi. Üstelik sigorta poliçesi gibi banka müşterilerinin hassas olduğu konulardan biri ile dolandıran sahtekarlar bu kez yine kredi kartı limitlerini hedef aldı.

50 Yaş Ve Üzeri Hedef Kitle

Dolandırıcılar daha önce bankalardan kredi kullanan 50 yaş ve üzeri kişileri hedef aldılar. Ellerinde bulunan dataya göre bu kişileri arayarak devam eden bir sigorta poliçesi olduğu yönünde ısrarcı kalabiliyorlar. Eğer bu poliçe iptal edilmez ise kredi kartlarından para çekileceği yönündeki kişileri korkutuyorlar. Kredi kartı dolandırıcılığı konusunda kapsamlı çalışan bu yapılanmalar müşteriyi ikna ettikten sonra da kart numaralarını isteyerek sigorta poliçesinin iadesini yapacaklarını ifade ediyorlar. Hesabına para yatacak umudu ile kart numaralarını paylaşan kişiler ise tam tersi bir durum ile karşılaşıyor. Kredi kartlarındaki limit bu dolandırıcılar tarafından ele geçiriliyor ve kişi borç batağına sürükleniyor.

Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Genellikle eğitim düzeyi düşük ve yaş itibari ile olayın tam farkına varamayan kişilerin hedef alınması dolandırıcıların işlerini daha rahat yürütmesini sağlıyor. Ancak kredi kartı dolandırıcılığı konusunda yaş ve cinsiyet gözetilmeksizin bazı konularda kişilerin uyarılması şart. Öncelikle sigorta poliçenize ilişkin bir arama aldığınız takdirde hemen aramayı sonlandırmalı ve siz kendiniz bankanızı aramalısınız. Sizi arayan numara banka numarası olsa dahi konuşmayı sürdürmemeli ve hattı sonlandırmalısınız. Hemen ardından kendi bankanızı arayarak bu tarz bir poliçeniz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun yanında hiçbir kurum ve banka adı altında sizden bilgi talep eden kişilere kart numaralarınızı vermemelisiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*