Paranın Banka Hesabında Biriktirilmesi Caiz Sayılır Mı?

İnsanlar doğal olarak çalışıp kazanılan paranın bir kısmını gelecek günler için biriktirmek veya güvenceye almak ister. Ancak biriktirme işlemi bir banka hesabında yapılıyorsa dinen caiz olup olmaması konusu çok defa akıl karıştırıcıdır. Kişinin kazandığı parayı istediği gibi tasarruf etmek, değerlendirmek hakkıysa da bunun ev dışında yapılması dinen caiz kabul edilmez. Faizsiz bir hesap açtırılmış olsa bile paraların bir bankaya yatırılması ve bu bankanın faiz esaslarıyla çalışmalarını sürdürmesi bu işin dini açıdan olumsuz yanıdır. Bu tür bir değerlendirme bankada hesabı olan ve para biriktiren Müslümanların faiz işleyişine, bankanın ayakta durmasına destek vermekte olduğu anlamına gelir. Kişinin kendi hesabı faizli olmasa da bunun önemi bulunmamaktadır çünkü faizden yararlanılmasa da çalışmalarını faizle sürdüren bir işletmenin başka kişilere karşı işlemiş olduğu zulme farkında bile olmadan ortak olunmaktadır.

Faiz Dinen Haramdır

Yüce Allah faizin haram olduğu bilgisini peygamberleri aracılığıyla bütün şeriatlere göndermiş, bir zulüm olduğunun bilinmesini istemiştir. Faiz esas olarak haksız kazanç sayılır. Dinimiz değil faizden yararlanmak faizli bir işletmede memurluk yapmak, şahitlik, avukatlık yapmayı bile faiz vermek ya da almakla eşdeğer tutmuştur. Bu büyük bir vebaldir. Zorunlu olarak çalıştığını, başka iş bulamadığını söyleyenler olsa da fazla haklı oldukları söylenemez. Helal, içinde haram unsurlar taşımayan bir başka işte daha az ücretle çalışmak bile harama bulaşmaktansa daha huzur vericidir. Helal ve haram kavramlarına işe girdikten bir süre sonra idrak edenlerin de yapması gereken geçimlerini sürdürebilecekleri başka bir çalışma alanı aramaları, buldukları takdirde eski işlerini derhal bırakmalarıdır. Ayrıca kötü amellerin bırakılması, iyi amellere devam edilmesi iyi bir Müslümanın kalbini nurlandıracaktır.

Kur’an’da Faize Bakış

Kur’an surelerinden el-Bakara ’da faizden de açık açık bahsedilmiş, alışverişin helal ama faizin haram olduğu ifade edilmiştir. Kur’an’ın öğütlerine uyanların ve faizden vazgeçenlerin affedilme ihtimali olduğu, vazgeçtikten sonra yeniden başlayanların ise cehennemlik olacakları da belirtilmiştir. Allah’a iman eden Müslümanlar dinlerine uygun yaşamalı, İslamiyet’te tamamen yasaklanan faizden kaçınmalıdır. Şu da var ki parasal yönden zarara da uğramamak adına bazı fıkıhçılar faiz sistemiyle çalışan bankalar yerine onlara alternatif olarak görülen, kar ve zarar ortaklığına göre çalışan özel finans kurumlarıyla çalışılabileceği, paranın bu tür kuruluşlara yatırılarak saklanabileceği önerisinde bulunmaktadır.

Baba Haram Kazanıyorsa Eş Ve Çocukların Durumu Nedir?

Bir ailenin reisinin evin geçimini haram yollardan kazanmasından eş ce çocuklar sorumlu değildir. Bir babanın asıl görevi evinin nafakasını kazanmaktır. Bu kazanç helal, meşru yollardan olmalıdır. Ancak haram yollardan bir kazanç söz konusuysa henüz çalışamayacak yaşta olan çocuklar ve onlara büyütmekle sorumlu olan anneleri yani eş günaha girmiş sayılmaz. Bu durumda bütün sorumluluk ve günah babanın üzerindedir çünkü eş ve çocuklar haram olan kazançtan zorunlu olarak yemektedir. Çocuklar ancak büyüyüp elleri iş tutabilecek düzeye geldiğinde kendileri helal para kazanma imkanı aramalı, helal kazançlarıyla hayatlarını idame ettirmelidir.

 İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*