Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Günümüzde ülke ortalamasında aylık kazanç sağlayan bir bireyin birikimle konut sahibi olması çok zor. Bu durumda vatandaş kredi ile ev alımına yönelmiştir. Fakat verilen konut kredileri alacağınız evin eksper değerinin %80 nine kadar çıkmaktadır. Yani bu durumda çekeceğiniz kredi dışında kenar alacağınız evin &%20 si kadar birikmişinizin olması şart. Bu durumda kenarda ufakta olsa sermayesi olmayanların ev alabilmesi hayal oluyor. Birikmişi olmayanlar ve ev sahibi olmak isteyenler için bazı bankalar peşinatsız konut kredisi başlamışlardır. Bu bankaları ve şartlarını inceleyelim.

Peşinatsız Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Bazı bankalar tüketicilere peşinatla olmayanlar için konut kredisi çıkarmaktadır. Yani alacağınız evin eksper değerinin %100 üne kadar bir kredi. Bu krediyi veren birçok banka bulunmaktadır. Şartları değişkenler göstermektedir. Kimi banka satın alacağım ev için başka bir eviniz olması gerektiği şartını koşarken başka bir banka bu şartı aramamaktadır. Genel olarak şartlar şöyledir:

  • 18 yaşından büyük olunması
  • Kredi notunun düşük olmaması
  • Aylık belgelendirilebilir standart bir gelir olması
  • Teminat gösterilebilecek üzerinize olan başka bir konut (bazı bankalar için)

Bu şartlar sağlandıktan sonra banka tarafından gönderilen eksper konut için fiyat çıkarır ve bunun üzerinden peşinatsız konut kredisi kullandırılır. Bu kredi için banka konuta, konut kredisi yapar. Krediyi kullanan kişilere ise hayat sigortası yapar. Kredi için istenilen evraklar şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı
  • İkamet bildirir belge
  • Aylık geliri gösterir belge
  • Konutun tapu fotokopisi ve yapı kullanım izin belgesidir

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Fakat bu bankaların çoğu alacağınız evin tamamına kredi çıkarmıyor. Bunun için peşinat olanlar bu kredilerden faydalanabilir. Peşinat olmayanlar ise bazı bankalar tarafından kullandırılan peşinatsız konut kredisini kullanmayı tercih ediyorlar. Peki bu krediyi hangi bankalar kullandırıyor? Bu bankaların başında şimdilik Qnb Finansbank, Akbank, Garanti Bankası geliyor. Dönem dönem bankalar değişkenlik gösterebiliyorlar.

QNB Finansbank Peşinatsız Konut Kredisi

QNB Finansbank bu krediyi kullandırırken kendini garanti altına almak adına başvuran kişinin üzerine olan başka bir ev istemektedir. QNB Finansbank alacağınız evin %100 üne kadar kredi çıkarıyor ve  bu krediyi 180 aya kadar vadelendiriyor. Kredinin faiz oranı 1,20 olarak belirlenmiştir ve bu faiz oranı sabittir. Banka alacağınız ev için hem de mevcuttur olan eviniz için eksper göndermektedir. Değerleri belirlenen evlerinize ipotek altına alınmaktadır.

QNB Finansbank kredi başvurusu aşamaları için öncelikle bankadan yada internet üzerinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sonrasında krediniz olumlu ise her iki ev için eksper gönderiyor ve bankadan alacağınız miktar belirleniyor. Kredi kullandırılmak üzere bankada evrakları imzalaması gerekir. Son olarak da satın alınan  evin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünden randevu alarak banka yetkilisi kişi ile tapu müdürlüğünde ipotek ve tapu işlemleri gerçekleştirilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*