Senetle Kredi Veren Yerler

Ekonomik yüklerin arttığı, borçların çoğaldığı son zamanlarda, bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerindeki aksaklıklar yüzünden sicili bozulmuş hatta kara listeye girmiş insanların da sayısı gittikçe artmakta. Bankalar ile çalışamadığı için, senetle para arayan veya banka dışındaki kuruluşlardan nakit ihtiyacını karşılamak isteyenler senetle kredi veren yerler aramasının sıklıkla tekrarlar.

Kuyumcular

Senetle kredi veren yerler arasında bulunan seçeneklerden biri de kuyumculardır. Kuyumcular tanıdıkları kişilere senet karşılığı altın veya para vererek nakit ihtiyacını bir parça olsun karşılamalarına yardım ederler.

Diğer Kuruluşlar

Factoring şirketleri de esnaflara senetle kredi veren yerler arasındadır. Bu şirketler bankalar gibi devlet tarafından denetlenir ve çalışmaları yasalara göre düzenlenir. Ancak buralardan para alabilmek için yine bir şirket olmak gerekir. Dar boğaza düşmüş esnaflar, bu kuruluşlar aracılığıyla içinde bulundukları durumdan çıkabilirler. Bazı cep telefonu bayileri de, faturalı hatlar üzerinden kredi imkanı sunar. Çok yüksek miktarlar olmasa da, kişiyi o an rahatlatan bir durum oluşturabilir. Senetle alışveriş imkanı sunan yerlerden alınan malların nakde çevrilmesi de bir diğer seçenek olarak ortaya çıkar.

Senetle kredi verdiğini iddia eden kişiler ve kuruluşlar hızla çoğalmakta. Böyle bir yöntem kullanarak nakit ihtiyacını gidermek isteyenlerin önünde ise güvenilirlik sorunu büyük bir engel. Dolandırıcıların tuzağına düşmemek için, iyi bir inceleme yapılmadan bu tarz yerlerden senetle para alınamaması gerekir. Burada ilk dikkat edilmesi gereken nokta, bu tarz kişilerin işlemler başlamadan önce para talep edip etmemesidir. Eğer bir ön ödeme talebi varsa muhtemelen bir dolandırıcının eline düşmüşsünüz demektir.

Senetle Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Senetle kredi veren yerler denilince ilk akla gelen tefecilerdir. Ancak tefeciler yasal kuruluşlar değildir. Sadece belirli bir faiz karşılığında sıkıntısı olanlara para temin eden kişilerdir. Bu iş suç olmakla birlikte, tefeciler çok yüksek faiz uyguladığı için, ilerleyen zamanlarda bunlardan para alan kişiler daha büyük sıkıntılara düşerler. O nedenle senetle borç alınacaksa, senet bilgileri ve tutarlar öncelikle tek tek incelenmeli ve dikkatli olunmalıdır.

 1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*