Sigorta Masrafını Geri Almak

Sigorta Masrafını Geri Almak

Sigorta Masrafını Geri Almak

Kredi çekerken yapılan birden fazla sigorta poliçesi krediyi çeken kişiyi oldukça zorluyor. Üstelik bu krediler 1 yıldan fazla vadeye yayılmış ise sigortalar da bu doğrultuda her yıl yenileniyor. Dolayısıyla konut kredisi gibi uzun vadede kullanılan krediler için kişiler binlerce lira masraf ödüyor. Ancak bazı kişilerin bu krediler için tahsil edilen sigorta masraflarını geri alması sigorta masrafı ödemiş olan diğer kişileri de harekete geçirdi. Sigorta masrafını geri almak aslında sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü BDDK kapsamında zorunlu hale getirilen poliçeler söz konusu. Bu poliçelerin masrafı müşteriler tarafından geri alınamıyor.

Konut Kredisi Sigortalarına Dikkat

Konut kredilerinde birden fazla sigorta yapılır. Bunların en bilineni ise konut eşya sigortası ve hayat poliçeleridir. Hayat poliçeleri hemen her kredi ürününde uygulanan bir sigorta ürünüdür. Çünkü müşteri biz kaza ya da vefat durumunda kredisini ödeyemez ise banka alacağını sigorta şirketinden tahsil eder. Bu kredinin diğer bir adı da kredili hayat poliçesidir. Ayrıca DASK sigortaları da kanunen her kat mülkiyeti için yapılması zorunlu olan sigorta poliçelerindendir. Ancak konut eşya poliçeleri yapılması zorunlu olmayan poliçelerdendir. İstenirse kişi tarafından bu poliçenin iptal ve iadesi yaptırılabilir.  Sigorta masrafını geri almak için yola çıkan kişiler çoğunlukla DASK ve kredili hayat poliçeleri için istedikleri sonucu alamazlar.

Ferdi Kaza Poliçeleri

Ferdi kaza poliçeleri kişinin ani bir kaza sonucu sürekli sakat kalması ya da vefat etmesi sonucu tazminat ödeyen sigorta poliçelerindendir. Ayrıca bu krediler hemen her kredili üründe karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu kredilerin de yapılması da zorunlu değildir. Her ne kadar zorunlu olduğu söylense ya da faydaları bulunsa da kişi bu poliçelerin iptalini de gerçekleştirebilir. Bu sigorta masrafını geri almak isteyen kişiler ayrıca hakem heyetine de başvuru sağlayabilir.

Dolandırıcılara Dikkat

Son zamanlarda sigorta masrafınızı geri iade ediyoruz şeklinde bir yaklaşımla banka gibi mesaj atan dolandırıcılar türedi. Bankalar aldıkları masraflar konusunda müşteri harekete geçmeden asla işlem yapmazlar. Ayrıca müşteri yasal yollara başvuru sağlamadan bu masrafları geri alamaz. Dolayısıyla bu tarz mesajlara kanmaz ve kart numarası ya da internet bankacılığı şifresi paylaşmak çok tehlikelidir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*