Tanımadığınız Biri Sizin Adınıza Kredi Çekebilir Mi?

Tanımadığınız Biri Sizin Adınıza Kredi Çekebilir Mi?

Bankaların en önemli hizmetlerinden biri olan krediler günümüzde insanlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Özellikle yüksek fiyatlar söz konusu olduğu zaman tüketici ilk olarak krediye başvuruyor. Bankalarda da bu durum fark edilmiş olacak ki kredi çekmek insanlar için her gün daha fazla kolaylaşıyor ve bankalar tarafından kolaylaştırılıyor.

Yazıya başlamadan önce kredi nedir öncelikle özet olarak bundan bahsetmek gerekir. Kredi bankalar tarafından ihtiyaç sahiplerine düzenlenmiş ödeme şekilleriyle verilen bir bankacılık hizmetidir. Bankacılık hizmetlerinin en önemli işlerinden biri olan kredi kelimesi latinceden dilimize gelen bir sözcüktür ve güvenilir anlamını taşımaktadır. Krediler özellikle bireysel müşteriler için hayallerini gerçekleştirme noktasında önemli bir adımdır. Çünkü günümüzde ev, araba, tarla, arsa gibi şeyleri peşin parayla almak oldukça zordur ve krediler bu noktada peşin parayı çıkartması açısından insanlara yardımcı olur. Krediler sadece bireysel olarak kişilere verilmez şirketlere de verilir. Kişiye kredi verilmesinde bazı ölçütler vardır bunlardan en önemlisi ise kredi notudur. Bankalar kredi verirken kredi notunu ve isteyen kişinin çalıştığı işi ilk ölçüt olarak alırlar ve kredi buna göre düzenlenir, verilir veya verilmez.

Kredinin günümüzde bu kadar çabuk ve hızlı alınabilmesi tabi insanlarda büyük bir güven problemi yaratabiliyor. Biri tarafından dolandırılma ihtimali veya başkasının sizin yerine kredi çekme ihtimali. Gelişen teknolojiyle internet üzerinden yapılan bu işlemler bazı güvenlik açıklarını da beraberinde getirmektedir.  Tanıdığınız biri sizin yerinize kredi çekmesi vekaletiniz ve birtakım belgeler gerekmektedir. Fakat her banka bu vekalet ile kredi vermeyebilir bankadan bankaya değişen bir durumdur. Vekalet olarak kredi çektiğiniz durumlarda ödememeniz halinde vekalet ettiğiniz kişi sizin kredi notunuzu düşürebilir ve bu durum size ilerde kredi çekmenizde zorluk olarak yansır.

Peki tanımadığımız biri bizim yerime kredi çekebilir mi veya bunu nasıl yapabilir.Kredi çekme işlemlerinde telefon kullanıldığı zaman eksik kimlik sorgusundan kaynaklanan bazı açıklar olmaktadır. Bu durum yasal olmamasına rağmen sizi zor duruma sokabilir ve haberiniz olmadan büyük bir borçla karşılaşabilirsiniz. E-devlet sistemi sayesinde adınıza çekilen kredileri görebilir ve kontrol edebilirsiniz. Kredi çekildiği noktadan itibaren bankalar sorumluluğu kendi üzerine almamaktadırlar.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*