Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2018

taşıt kredisi

Otomobil birçok kişinin hayali olmasının yanında aynı zamanda bir ihtiyaçtır. 2018 Türkiye şartlarında ise araba almak için para biriktirmek en uzak seçenekler arasında görünüyor. Taşıt almak isteyenlerin başvurduğu en hızlı yol kredilerden geçmektedir. Bankalar araba almak isteyenler için faiz oranları sunmakta ve avantajlı geri ödeme planları ile kredi ile araç sahibi olmayı sağlamaktadır. Araba almak isteyen kişiler bankalar tarafından sunulan kredileri 48 aya kadar vade ile ödeyebilmektedir. Sıfır bir araba için kredi alınabildiği gibi ikinci el bir araba içinde taşıt kredisi kullanılması mümkündür.

Taşıt Kredisi Şartları

Tüm kredi ve banka işlemlerinde olduğu gibi taşıt kredisi çekme işleminde de ilk şart 18 yaşından büyük olmaktır. Bunun yanında diğer kredi türleri gibi ilk istenen evraklar arasında Sgk kaydınız ve gelirinizi beyan eden bordronuzu olmasıdır. Bu kredi çekim işleminde dikkat edilmesi gereken unsur sigorta kaydınızın 3 ay önceden beri devam etmekte olması gerektiğidir. Tüm bu şartlar sağlandığında bakılması gereken en önemli ve son nokta kişinin kredi notunun yeterli olup olmadığıdır. Kredi geçmişiniz ve banka işlemleriniz ile ilgili bankalara fikir veren kredi notu en önemli kredi çekme kriteridir. Diğer krediler gibi taşıt kredisi kullanmak için de kredi notunuzun belli bir sınırın üzerinde olması gerekmektedir.

Taşıt Kredisine Özel Şartlar

Yukarıda bahsedildiği üzere taşıt kredileri en uzun 48 ay vade ile belirlenen kredi faiz oranları ile çekilebilmektedir. Bu vade süresi içinde aracınız banka tarafından ipotek altında bulunur. Ödemenizi gerçekleştirmediğiniz durumda aracınıza bankanın el koyabilme hakkı vardır. Taşıt kredisi almak istediğiniz aracın fatura bedelinin üzerinden beli bir kısmına verilmektedir. Burada önemli olan fatura değeridir. Fatura değeri 50 bin liranın altında olan taşıtların %70 oranında kredisi verilebilirken, 50 bin liranın üzerinde ise belirlenen tutara kadar %70, 50 bini geçen her kısım için ise %50 olarak kredi tahsis edilmektedir.

2018 Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda diğer krediler gibi taşıt kredisi faiz oranları da her bankaya ve döneme göre farklılık gösterir. Taşıt kredisini kendiniz de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. İnternet üzerinde sadece bu işe hizmet eden siteler bulunmaktadır. Çekmek istediğiniz taşıt kredi tutarı ve vadesine göre her bankanın oranı görülebilmektedir. Güncel olarak 48 ay vade için en uygun taşıt kredi oranları; Vakıfbank 1,28, Halkbank 1,30, Ziraat bankası 1,35, Yapı kredi bankası 1,49′ dur.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*