Taşıt Kredisi Nedir

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Nedir?

Ev almak gibi zorunlu hale gelen taşıtlar için kullanılan özel kredilere, ‘’Taşıt kredisi ‘’denir. Taşıt kredisi nedir? Nasıl başvurulur sorularına yazımızda cevap bulabilirsiniz. Taşıt kredisi ile her bankanın kendi bünyesinde uyguladığı uygun faiz seçenekleri ve esnek taksit ödeme imkânları ile herkesin kolayca istediği araca sahip olmasını sağlanmaktadır.

Özel veya ticari araç alımlarında ihtiyaç duyulduğu anda taşıt kredisi belli şartlar dahilinde kolayca alınabiliyor. Sıfır araçlarda sorunsuz bir şekilde alınabilen taşıt kredisi, ikinci el araçlarda belli kıstaslar göz önünde bulundurulmak şartı ile kullandırılıyor. İkinci el araçlarda aracın yaşı istenilen kredi imkânları dâhilinde değerlendiriliyor. Bu nedenle ikinci el araçlarda araç yaşının 5 ila 10 yıldan fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Taşıt Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Bireysel veya ticari kullanılacak taşıt kredilerinde her bankanın yapısına uygun sağladığı özel taşıt kredisi kampanyaları olabilmektedir. Bu nedenle istenilen araç seçildikten sonra birkaç bankadan teklif alıp değerlendirme yapmak daha doğru olur. Genellikle 0 km ve 10 yaşa kadar olabilen araçlarda %70 ile %90 oranında tamamına kredi çıkabilirken, yine araç yapısına ve kasko bedeline göre kredi şartları değişebilir. Alınan kredi geri ödemeleri 24 ila 48 aya varan uygun ödeme seçenekleri ile kredi kullananların rahatça ödeme imkânı sağlamaktadır. Bazı bankalar yıl içerisinde yapmış oldukları kampanyalar ile 60 aya varan vade seçenekleri de sunabilmektedirler. Ayrıca 2018 yılına uygun değişen faiz oranları ile geri ödeme tutarlarında çok fark olmamaktadır.

Taşıt Kredisine Başvurmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

            Taşıt kredisi kullanımında genellikle her bankanın istediği standart evrak ve prosedürler bulunmaktadır. İlk aşamada istenilen evraklar:

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Çalışanlar için firma kaşeli ücret bordrosu, firma imza sirküsü, maaşta haciz olmadığını belirten resmi bir yazı
  • Ticari olarak kredi kullanacak kişiler için gelir durumu, gelir belgesi, vergi levhası, kira geliri varsa veya tapu fotokopisi
  • Emekliler için nüfus cüzdanı veya emekli olduğu kuruma ait belge veya yazı
  • 0 km araçlar için şirketin sunmuş olduğu teklif yazısı veya fatura
  • İkinci el araçlarda ruhsat ile birlikte, noter onaylı alım- satım sözleşmesi istenmektedir.

Ayrıca bazı bankalarda kefil de istenmektedir. Taşıt kredisi nedir ile ilgili merak edilen sorulara,  İstenilen taşıta karar verildikten sonra, internet üzerinden bankaların taşıt kredisi hesaplama seçeneklerinden bir ön araştırma yaparak bilgi edinilmesi, kredi alacak kişi için çok önemlidir. Ayrıca ikinci el araçlarda kasko yaptırırken de araca ait hasar kaydının olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bütün bu olasılıklar kredi tutarını etkilemektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*