Ticari Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır 2018

Ticari Kredi

Ticari krediler bir işletme veya şirketin kendi bünyesi için yapacağı yatırımlar için kullanılması  başvurulan kaynaklardır. Bireysel kredilerden farkları ticari işletme yani tüzel kişi adına kullanılması ve teminat olarak şirketin gösterilmesidir.  Ticari kredi şirket varlıklarına dışarıdan kaynak sağlar ve bilançonun pasifinde yabancı kaynaklar başlığı altında yer alır.   Ticari kredi işletme kredileri vadeleri farklılık arz eder. Esnaf kredileri de ticari krediler başlığı altında bulunur. Bireysel kredi kartları olabildiği gibi şirket adına da Ticari kredi kartı çıkarılabilmektedir.

Ticari Kredi Hesaplama

Taksit Tutarı =   Kredi Tutarı x Faiz(1+faiz)Taksit Sayısı / (1+Faiz)Taksit Sayısı -1 şeklinde hesaplanmaktadır burada dikkat edilmesi gereken faizin yüzdesi değil oran olarak ifade edilmesi gerekmektedir.  Ticari kredilerdeki faiz tutarının yüksek çıkmasının en önemli sebebi vadeyi uzun tutmaktır. Vade ne kadar uzun olursa anapara faizi de yüksek çıkacaktır. Vade kredide anaparadan sonra belirleyici unsurdur tabi faiz oranlarını da unutmamak gerekir.

Başvuru Aşamaları

Ticari krediler için başvuru   ticari kredi alınacak bankanın ticari portföy yetkililerinden gerçekleşmektedir.  Başvuru esnasında banka tarafından   ticari kredi başvurusu sözleşme taraflar arasında imzalanır ve ekine belgeler ile birlikte şube tarafından bankanın genel müdürlüğüne incelenmek üzere gönderilir. İnceleme esnasında kontrol edilmesi gereken en önemli kısım firmanın tarihçesinde olumsuz kredi notu düşüklüğü olup olmamasıdır.

Bununla birlikte firmanın yazılan çekleri olmaması ayrıca yıllık bilanço ve kar/zarar tablosundaki son durum ticari kredi başvurusu alınacak olan kredinin geri ödemesinin sorunsuz gerçekleşebilecek mi? sorusuna yanıt aramaktır. Başvuru esnasında alınacak belgeler ise öncelikle ticari hesap açılması gerekmektedir.

Yeni alınmış Ticari sicil gazetesi, Ana Sözleşme, Sicil belgesi,
faaliyet belgesi, vergi levhası, oda kayıt belgesi, imza
sirküleri (noter onaylı olması gerekmektedir.),kimlik belgesi fotokopileri, eğer şahıs firması ise Adi ortaklık sözleşmesi olması gerekmektedir.

Ticari şirket veya işletmelerde kredi başvurusu için gereken belgeler ise Ticari sicil gazetesi, sicil tasdikname, yeni alınmışfaaliyet belgesi, ana sözleşme, vergi levhası, noter tasdikli imza sirküleri, ortak veya ortakların nüfus cüzdan fotokopileri, İşveren sigorta hizmet dökümleri, şirket sahiplerine ait mal varlığı dökümü, Bilanço esasına göre defter tutan şirketler için son 2 veya 3 yılık onaylı bilanço ve gelir tablosu istenmektedir.

Şahıs firmaları ticari krediye başvuru yaparken istenen belgeler diğer şirketler gibi faaliyetini gösteren belge, oda kayıt belgeleri, vergi levhası, yıllık bilanço ve genel-kesin mizan, noter tasdikli imza sirküleri, ilgili yıla ait geçici vergi beyannameleri, ana sözleşme, kimlik fotokopileri ayrıca kullanılacak kredi türüne ve şirketin detay araştırmasına göre ek tablo ve belgeler de istenebilir.

Görüldüğü gibi ticari krediler için kredi başvurusu detaylı belgeler istenmektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*