Yapı Kredi Konut Kredisi Başvurusu 2018

Konut kredileri günümüz de bir ev satın alırken yardımcı olan en önemli araçlardan birisidir. Ancak; konut kredilerini kullanırken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar mevcuttur. En önemlisi Yapı Kredi konut kredisi kredi faiz oranlarının uygunluğu ve masrafların düşük olmasıdır.

Konut Kredisi Başvuru Aşamasındaki  Basamaklar

Herkesin hayali güzel bir ev almaktır.  Fakat iş hayatında kazanılan gelirlerin tamamı hem ev almaya hemde mevcut masrafları karşılamaya çoğu zaman maalesef  Yapı Kredi konut kredisi  yetmemektedir.10 yıla kadar uzun vadede kredi kullanılabilir. Bu kişilerin aylık ödemelerini düşürecektir. Faiz oranlarının da uygun olması halinde doğru bir bütçe ile ev satın alınabilecektir. Kişiler konut kredisi başvurusu için  bankaya başvurmalı, vadeler ve faiz oranları hakkında bilgi aldıktan sonra kendisine en uygun bankadan  konut kredisi başvurusu  kendisinden istenen belgeler ile birlikte başvuru yapılabilir.

Kredi hesaplamaları bankaya gitmeden de yaklaşık olarak İnternet üzerinden gerçekleşebilecektir. Kredi çıkarken bankanın kontrol ettiği en önemli kriter krediyi talep eden kişinin ödeme düzensizliğinin olup olmamasıdır. Geçmiş dönemlerde ciddi bir ödeme düzensizliği var ise kredi kartı vs. bu durumda kredi olumsuz sonuçlanacaktır. Talep olumlu karşılanırken tutarın kesinleşmesi konusunda ekspertiz devreye girer ve satın alınacak eve bir ekspertiz raporu çıkartılır  bu durum talep edilen kredinin kesin tutarının  oluşturacaktır. Kredi vadesi ne kadar uzun olursa ödenecek aylık tutarı bir o kadar düşük olacaktır.

Konut kredisinde Kullanılan Evraklar

Kredi talep aşamasında istenecek bir takım evraklar mevcuttur. Bu evraklar Yapı Kredi konut kredisi başvurusu  Nüfus Cüzdanı, Gelir Belgesi; kredi kullanılacak olan gayrimenkul’ün tapu fotokopisi ‘dir. Gelir belgesi Yapı Kredi konut kredisi başvurusu çalışanlar için ücret bordrosu ve tabii ki çalışanın sigortalı yani sosyal sigortalı olması gerekiyor. Emekliler  için emekli aylığı aldığı bankadan hesap ekstresi yeterli olacaktır. serbest çalışanlar için ise Şirketine ait  gelirlerini ve giderlerini gösteren  Gelir Tablosu ve  Bilanço ayrıca ek tablolar da istenebilir. Adi şirketler şirket sahibinin mal varlığı ile kurulduğundan dolayı kişinin kazançları gelir olarak gösterilecektir.

Satın alınacak gayrimenkul’ün Tapu fotokopisi mutlaka gerekecektir. Kat irtifakı olmak zorundadır yani gayrimenkul sıfır proje ise mutlaka yapı kullanım belgesi ve tapu ile birlikte krediye başvuru yapılması gerekmektedir.  Son olarak belediyeden alınacak olan rayiç bedel üzerinden kredi çıkacağı için yasal  satış rakamın rayiç değerinde doğru verilmesi gerekiyor aksi takdirde rayiç bedel düşük ise ilgili tutarın üzerinde kredi çıkarılması zorlaşacaktır. Rayiç Bedel, pazar değeri yani gayrimenkul’ün şu andaki piyasa değerine denir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*